Echokardiografia. Metoda DoppleraJednym z niezwykle ważnych i jednocześnie najbardziej podstawowych badań stosowanych we współczesnej kardiologii jest badanie z użyciem EKG, czyli elektrokardiogramu. Jego działanie polega na zapisywaniu aktywności elektrycznej serca pacjenta na profesjonalnym papierze w formie graficznego obrazu, jaki standardowo pochodzi z dwunastu odprowadzeń (cztery elektrody kładzie się w określonej pozycji na kończynach pacjenta, a sześć na jego klatce piersiowej, oczywiście w należytym ustawieniu i we właściwej kolejności). Jest to możliwe dlatego, iż serce produkuje w procesie pracy określone pole elektryczne znajdujące się w jego centrum. 

Obowiązkiem badania jest wykazanie serii wychyleń od linii podstawowej (zwaną także linią izoelektryczną), które nazywane są załamkami. Każdy pojedynczy załamek odpowiada albo depolaryzacji, albo repolaryzacji konkretnego regionu serca. Zapis elektryczny pracy serca warunkuje położenie położonych na ciele pacjenta elektrod i od tego, czy pobudzenie w sercu odbywa się w stronę elektrody, czy też w kierunku odwrotnym. Mierząc odstępy mające miejsce między pobudzeniami, wylicza się częstość rytmu rytmu oraz dodatkowo sprawdza się, czy jest on właściwy, czy też pacjent ma problemy z bradykardią (rytmem za wolnym) albo tachykardią (analogicznie, rytmem za szybkim). 
Dla informacji, należy zauważyć, że dobrze serce człowieka powinno kurczyć się w tempie od sześćdziesięciu do stu uderzeń w ciągu jednej minuty. To nie są jedyne informacje, jakie przekazuje specjalistom krzywa EKG. Mówi ona również o stanie mięśnia serca. Można z niej uzyskać dobre dane na temat przerostu mięśnia komór i ich przeciążenia, z którymi ma się do czynienia w wypadku nadciśnienia tętniczego albo nadciśnienia płucnego (zależnie od komory serca). Badanie przekazuje również dużą informację na temat wielu wad zastawkowych serca oraz o kardiomiopatii. 
Jednak za najważniejszą rolę spełnianą poprzez badanie EKG uznać można wykazywanie symptomów niedokrwienia mięśnia serca bądź zawału. Badanie to, choć jest dostępne i nieinwazyjne, często ratuje życie nawet tym pacjentom, jacy nie są absolutnie świadomi wiszącego nad nimi ryzyka dla zdrowia. Wielokrotnie realizowanym badaniem jest także EKG wysiłkowe. Na jego bazie diagnozuje się zarówno na przykład pilotów i sportowców, jak również osoby podejrzewane o chorobę wieńcową. Pozwoli określić, na który poziom wysiłku fizycznego można spokojnie pozwolić sobie w codziennym i zawodowym życiu. Umożliwia określić, czy dana osoba nadaje się do realizowania konkretnego powiązanego z wysiłkiem zawodu, a dodatkowo pomaga określić program rehabilitacji. 
Jeśli ciebie też interesuje wykonanie takiego badania oraz żyjesz we Wrocławiu lub w okolicach, to wpisz w wyszukiwarkę takie hasła, jak „ekg wrocław” albo „holter ekg wrocław” w sytuacji, jeżeli wymagasz stałego oraz niekrępującego ruchów monitorowania. Także wtedy należy pamiętać o zachowaniu aktywności ruchowej, ponieważ celem badania jest wskazanie, jak serce działa nie jedynie w łatwych sytuacjach, lecz też tych znacznie obciążających. Na podstawie zarejestrowanych zapisów, lekarz dokona fachowej interpretacji i oceni problem.

Kardiolog Katarzyna Zabrocka-Łabaziewicz
Prywatna Praktyka Lekarska - dla Serca

ul. Kamieńskiego 225/1U
51-124 Wrocław
tel. 603049459

zamów dlaserca.pl
Znaczenie ubezpieczeń w naszym życiu
Bardzo wielu z nas posiadało albo wkrótce będzie miało sposobność dowiedzieć się z własnego doświadczenia, że warto zainwestować w dobrej jakości ubezpieczenie. Dzisiejszy świat to nie wyłącznie różne zagrożenia, ale również właściwe metody radzenia sobie z nimi, powinniśmy...
Plastik i wysoka jakość?
W obecnych czasach w polskich mieszkaniach najczęściej wstawia się okna wykonane z polichlorku winylu. Do dostania są okna wykonane z drewna, jednak są one dużo droższe od tych z PCV. Okna PCV wytwarzane są w kolorze białym i wtedy będą najtańsze ale mogą też mieć kolor drewna.Okna...
Drzwi wewnętrzne do mieszkania
Oferowane w naszym sklepie we Wrocławiu typy drzwi to ciekawa alternatywa wyboru dla wszystkich odbiorców. Zainspirowaliśmy się głównie modelami włoskimi. Stylistyka tych drzwi, od dawna zadowala naszych nabywców. To połączenie wytworności z innowacyjnym designem.Drzwi wewnętrzne...